Barkod sistemi ve Avantajları.

 

barkod sistemi

barkod sistemi

Barkod sistemi, ürünlerin bilgisayarlara bağlantılı optik okuyuculu cihazlar ile kimliklendirilmesini öngören bir sistemdir.
Birbirine paralel ve değişik kalınlıklardaki çizgi ve boşluklardan oluşan barkod sembolleri, pek çok kişi tarafından sanıldığı gibi ürünle ilgili bilgileri içermez. Bir numerik ya da alfanumerik dizinin çizgi ve boşluklardan oluşan bir alfabeyle ifade edilmesi diye tanımlayabileceğimiz barkod okunduğunda yalnızca bahsi geçen karakterler dizisi bilgisayara gönderilmiş olur. Bilgisayar ise bu karakterlere karşılık gelen ve daha önceden girilmiş bilgileri ekrana getirir.
Böylece barkod ürünle ilgili hiçbir bilgiyi içermediği halde, ürünle ilgili tüm bilgilere çok hızlı bir şekilde ulaşmaya yardımcı olur.
Günümüzde kullanılan pek çok barkod standardı bulunmasına rağmen birim ambalajlar üzerinde EAN-13, sevkiyat birimleri (genellikle koli) üzerinde ise ITF-14 adı verilen standartlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Üreticiye faydaları
Barkod sistem
inin en büyük avantajı dünyanın her yerinde geçerli olan tek bir numara kullanmayı mümkün kılmasıdır. Üreticiler, uygulanan Barkod sistemi ile ürünlerinin satış noktalarında otomatik olarak toplanan bilgiler sayesinde ,yeni bir ürünün satışındaki başarıyı ve satış artırma imkanlarını süratle izleyip değerlendirebilirler.

Tüketiciye faydaları
Barkod sistemi satış anında kişileri hata yapma riskini azaltır.İşlemler kısa sürede ve kesin doğrulukla yapılır.Ürünlerin üzerindeki Barkod işaretleri o mal hakkında her türlü bilgiyi kapsadığı için ortaya çıkabilecek hatalara karşı bir bakıma güvence niteliğindedir.

Toptancıya faydaları
Barkod sistemi ambarlara gelen malları bilgisayarlara daha çabuk ve hatasız işlenmesinde, sevkiyat işlemlerinde, sipariş kayıtlarında depolamada toptancılara büyük kolaylıklar sağlar. Ayrıca perakendecilere yönelik hizmet ve bilgi akışında sürat sağlanarak dağıtımcıların idare bilgilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunur.

Perakendeciye faydaları
Sistem, mağazalarda günlük işleri hızlı ve hatasız olarak yürütülmesini sağlar. Hesapların işlenmesi, kasanın kapatılması ve daha önce el ile yapılan pek çok işlemin süratle yapılmasına imkan sağlar. Personelin verimliliğini artması ve zamandan tasarruf açısından da büyük yararlar sağlayan barkod sistemi, malları raflardaki dağılımını kolayca takip ederek eksikliklerin zamanında sipariş verilmesine yardımcı olur. Fiyat ayarlamalarında kolaylık sağladığı gibi aynı zamanda kasiyerlerin fiyat ezberlemelerini yanlış işlem yapmaları gibi büyük sıkıntıları da ortadan kaldırmaktadır.

 

barkod okuyucu

barkod okuyucu

Barkod etkiteleme sistemiyle deponuza, marketinize, mağazanıza yaptığınız tüm girişleri hata yapmadan gerçekleştirebilirsiniz. Depoda veya raflardaki ürünlerin sayımını, herhangi bir zamanda, kablosuz (wireless) sayım cihazları (el terminalleri) ile tek tuşa basarak doğru olarak yapabilirsiniz. Stoklarınızı daha kolay kontrol edebilir, siparişlerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Günümüzde,
EL TERMİNALLERİ,
BARKOD OKUYUCULAR ve BARKOD YAZICILAR,
BARKODLU TERAZİLER,
BARKODLU OFFLINE YAZARKASALAR,
BARKODLU ONLINE YAZARKASALAR (POS) ’ların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kendilerini kısa sürede amorti edebilen bu ürünler eskisine göre daha uygun fiyatlarla tüketiciye ulaşmaktadır.

Stok Kontrolünde, Satış Noktalarında, Yazar Kasa uygulaması (POS),
Personel Devam Kontrol Sisteminde (PDKS), Kargo & Dağıtım Uygulamalarında, Taşınabilir okuyucular ile Demirbaş Takibinde,
Satış Mağazaları Denetiminde, Mağaza bazında ürün takibi,
Otellerde Oda Denetiminde, Tatil Köylerinde,Güvenlik Sistemlerinde,
Kan Bankalarında, Video Takip Sisteminde, Dernek, Lokal, Ecza ve Depolarda, Hastanelerde, Eczanelerde, Kütüphanelerde, Okul, Dershane, Yemekhane, Spor Salonları, Fabrika, Fitness Center, Havuz  ve daha pek çok noktada giriş çıkış izleme, ziyaretçi kontrolü, üye takibi, puantaj ve vardiya takibi yapmak amacıyla barkod sistemini kullanmak mümkün.

alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

YUKARI